С развитието на човечеството, ще са нужни все повече източници на чиста енергия. Сред най-новите технологии, които съпътстват развитието на този бранш, са т.нар. въздушни лагери (air bearings или aerodynamic bearings). Тези лагери имат тънък филм от газ под налягане, който спомага за предотвратяване на триенето между повърхностите. Това намалява проблемите, свързани с нормалните лагери - триене, износване и други.
Енергията от вятъра навлиза все повече и въздушните лагери имат за цел да подобрят ефективността на вятърните турбини. Традиционните лагери, използвани във вятърните турбини, се износват бързо поради постоянното триене при въртене и натоварване. Честата подмяна води до допълнителни разходи и загуби. Въздушните лагери, със своите свойства (без триене) драстично намаляват износването. Тези лагери спомагат за гладката и ефективна работа на вятърните турбини, като увеличават добитата енергия и като цяло намаляват разходите за производството й.
Въздушните лагери се използват и при добива на слънчева енергия. Соларните системи, проследяващи слънцето, постигат прецизност в движението посредством въздушни лагери, като намаляват използването на енергия за движението на панелите и минимизират механичните загуби. По този начин се постига максимална експозиция към слънчевите лъчи, като се увеличава генерирането на енергия и ефективността.
Въздушните лагери са незаменима част при работата на хидросистемите. Традиционно, турбините разчитат на механични лагери за въртенето на валовете. Използването на технологията на въздушните лагери е революционен подход за увеличаването на ефективността на тези системи. Тук валът трябва да се върти гладко при вариращи натоварвания и условия. Въздушните лагери се намират на специални стратегически места в турбината и я подкрепят посредством тънка възглавница от въздух под налягане. Тази възглавница ефективно центрира вала, като му позволява да се върти с по-голяма прецизност и с минимална резистенция.
С увеличаването на търсенето на чиста енергия, пазарът за въздушни лагери се увеличава много бързо. Те вече се използват в множество системи и доказват тяхната ефективност. Системите за движение без триене навлизат все по-широко и спомагат за по-иновативни решения при нарастващото търсене на чиста енергия в световен мащаб.